VR-Social

VR-SOCIAL
SANAL GERÇEKLİKLE MARUZ BIRAKMA TERAPİ SİSTEMİ

Sosyal Anksiyete Bozukluğu

Sosyal ortamlarda ve performans durumlarında bireyin diğer insanlar tarafından yapılacak olumsuz değerlendirme, eleştiri ve varılacak yargılara karşı duyulan kaygı ve korku

Yoğun kaygı ve korku

SAB yaşayan bireyler için sosyal ortamlarda yabancılarla tanışmak ve konuşmak, mülakatlara katılmak, yetkili kişilerle konuşmak, toplantılarda konuşmak veya topluluk önünde sunum yapmak yoğun kaygı yaratan durumlardır. SAB gerek sosyal hayatı, gerekse mesleki performansı derinden etkiler.

İstatistikler

SAB, dünya genelinde en yaygın görülen psikiyatrik rahatsızlıklardan biridir. İstatistiklere göre SAB’nun yaşam boyu görülme yüzdesi ABD’de %7-13, Türkiye’de %9-21 aralıklarındadır. SAB yaşayan bireyler tedavi talebinde bulununcaya kadar bu durumla yaşarlar ve bu bireylerin üçte ikisi tedavi almadan yaşamlarını sürdürür.

VR-SOCIAL
SANAL GERÇEKLİKLE MARUZ BIRAKMA TERAPİ SİSTEMİ

Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi

Sanal Gerçeklik ve Psikoterapiyi birleştiren 3B deneyim

Maruz Bırakma Terapisi

Maruz Bırakma Terapisi bireylerin korkularıyla yüzleşmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir bilişsel-davranışçı  psikoterapi yöntemidir. İnsanlar birşeyden korktukları zaman, korktukları nesne, aktivite veya durumdan kaçınmaya çalışırlar. Bu kaçınma, kısa vadede korku hissinin azalmasına katkı sağlasa da, uzun vadede korkuyu daha kötü bir hale getirebilir. Böyle durumlarda, terapist korku-kaçınma kalıbını kırmak için maruz bırakma terapisini tavsiye edebilir. Bu terapi türünde, terapist bireyleri korktukları ve kaçındıkları şeyle “yüzleştirebilmek” için güvenli bir ortam yaratarak, aslında gerçek bir tehdit altında olmadıklarını göstermeyi amaçlar.

Sanal Gerçeklik

Bireylerin, korktukları nesne, aktivite veya durumlarla güvenli bir ortamda yüzleşmeleri korkularının ve kaçınmalarının azalmasına yardımcı olur. Ancak bu yöntem hem zaman alır, hem de oldukça maliyetli olabilir. Aynı zamanda, gerçek hayatın öngörülemezliği ve belirsizliği bu terapiyi zorlaştırır. Bu özellikle “Sosyal Fobi” tedavisi için geçerlidir. Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi, bireylerin korktuğu ve endişe duyduğu uyaranlara, üç boyutlu sanal ortamlarda yüzleştirildiği bir psikoterapi yöntemidir. Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi, fobi, anksiyete bozuklukları, bağımlılıklar ve travma sonrası stres bozukluğu tedavilerinde kullanılır.

Sosyal Fobilere Yönelik Sanal Gerçeklikle Maruz Bırakma Terapi Sistemi

3B Sanal Ortamda Bulunma

VR-Social terapi sisteminde, bireyler gerçek hayatta karşılaşabilecekleri kaygı ve korku durumları ile, 3B modellenerek simüle edilmiş sanal ortamlarda karşı karşıyadır. Bireyler, fiziksel, sosyal ve duygusal olarak sanal ortamda var olduklarını hissedebilirler.

9 Modül: Akademik, İş & Sosyal

VR-Social terapi sisteminde, akademik, iş ve sosyal ortamlar için 9 farklı senaryo modülü bulunmaktadır. Terapist farklı senaryo ve seviyeleri seçerek, terapiyi her bir danışana göre özelleştirebilir ve gerektiği kadar tekrarlayabilir.


Metaverse Yazılım

VR-SOCIALSanal Gerçeklikle Maruz Bırakma Terapisi

Korkularınızla yüzleşmenin en etkili yolu.

Detaylar

Yaratıcı ve yenilikçi teknolojiler ile “sanal dünyada gerçek” çözümler sunuyoruz.

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik Teknolojilerini kullanarak eğitim, tıp ve kurumsal sektörlere yönelik deneyimler sunuyoruz.

3B Sanal Dünyalar

Uzaktan eğitim, kurumsal tanıtım ve sosyal iletişim gibi ihtiyaçlarınıza yönelik özelleştirilmiş sanal dünyalar yaratıyoruz.

VR-Social

Sanal Gerçeklikle Maruz Bırakma Terapi Sistemi

Detaylar

3B Sanal Dünyalar

Meta-Kampüs

Meta-Kampüs, yüksek öğretim kurumlarına yönelik sanal kampüslerin sunulduğu bir platformdur. Sanal kampüs, uzaktan eğitim, yaşayarak öğrenme ve sosyal etkileşim gibi ihtiyaçlara çözüm sunar.

Meta-Okul

Meta-Okul, K-12 eğitim kurumlarına yönelik sanal ortamların sunulduğu bir platformdur. Sanal okul, dijital çağın öğretmenleri ve öğrencileri için etkileşimli, işbirlikçi ve yenilikçi öğrenme ortamı sunar.

Meta-İş

Meta-İş, özel sektöre yönelik sanal ortamların sunulduğu bir platformdur. Sanal ortam, satış ve pazarlama, insan kaynakları ve eğitim faaliyetlerine imkan sağlar.

Sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ODTÜ Teknokent Gümüş Blok Çankaya, Ankara, Turkey

E-mail: bilgi@metaverse.com.tr