VR-SOCIAL
SANAL GERÇEKLİKLE MARUZ BIRAKMA TERAPİ SİSTEMİ

Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi

Sanal Gerçeklik ve Psikoterapiyi birleştiren 3B deneyim

Maruz Bırakma Terapisi

Maruz Bırakma Terapisi bireylerin korkularıyla yüzleşmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir bilişsel-davranışçı  psikoterapi yöntemidir. İnsanlar birşeyden korktukları zaman, korktukları nesne, aktivite veya durumdan kaçınmaya çalışırlar. Bu kaçınma, kısa vadede korku hissinin azalmasına katkı sağlasa da, uzun vadede korkuyu daha kötü bir hale getirebilir. Böyle durumlarda, terapist korku-kaçınma kalıbını kırmak için maruz bırakma terapisini tavsiye edebilir. Bu terapi türünde, terapist bireyleri korktukları ve kaçındıkları şeyle “yüzleştirebilmek” için güvenli bir ortam yaratarak, aslında gerçek bir tehdit altında olmadıklarını göstermeyi amaçlar.

Sanal Gerçeklik

Bireylerin, korktukları nesne, aktivite veya durumlarla güvenli bir ortamda yüzleşmeleri korkularının ve kaçınmalarının azalmasına yardımcı olur. Ancak bu yöntem hem zaman alır, hem de oldukça maliyetli olabilir. Aynı zamanda, gerçek hayatın öngörülemezliği ve belirsizliği bu terapiyi zorlaştırır. Bu özellikle “Sosyal Fobi” tedavisi için geçerlidir. Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi, bireylerin korktuğu ve endişe duyduğu uyaranlara, üç boyutlu sanal ortamlarda yüzleştirildiği bir psikoterapi yöntemidir. Sanal Gerçeklik ile Maruz Bırakma Terapisi, fobi, anksiyete bozuklukları, bağımlılıklar ve travma sonrası stres bozukluğu tedavilerinde kullanılır.

VR-SOCIAL
SANAL GERÇEKLİKLE MARUZ BIRAKMA TERAPİ SİSTEMİ

Sanal Gerçeklik ile Fobi ve Kaygı

Terapisi

Korkularla yüzleşmenin en etkili yolu

3B Sanal Ortamda Bulunma

VR-Social terapi sisteminde, bireyler gerçek hayatta karşılaşabilecekleri kaygı ve korku durumları ile, 3B modellenerek simüle edilmiş sanal ortamlarda karşı karşıyadır. Bireyler, fiziksel, sosyal ve duygusal olarak sanal ortamda var olduklarını hissedebilirler.

9 Modül: Akademik, İş & Sosyal

VR-Social terapi sisteminde, akademik, iş ve sosyal ortamlar için 9 farklı senaryo modülü bulunmaktadır. Terapist farklı senaryo ve seviyeleri seçerek, terapiyi her bir danışana göre özelleştirebilir ve gerektiği kadar tekrarlayabilir.